Maszyna do cięcia laserem – przegląd maszyn

Cięcie i obrabianie poszczególnych materiałów możliwe jest przy zastosowaniu różnorodnych technologii. Nie da się jednak ukryć, że cięcie laserowe jest obecnie tym najczęściej wykorzystywanym. By było efektywne, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Sprawdźmy, co oferuje nam współczesny rynek przemysłowy.

Wycinarki laserowe – charakterystyka

Tradycyjne metody cięcia przeszły do lamusa – dziś już niewiele miejsc, gdzie wykorzystuje się gilotyny, wyrzynarki, czy nożyce, gdyż praca z ich użyciem nie była dość sprawna i szybka, a dodatkowo stwarzała duże niebezpieczeństwo. Z biegiem czasu, wraz z rozwojem automatyzacji, konieczne było znalezienie rozwiązań pozwalających na szybszą, łatwiejszą i efektywniejszą pracę. Tak powstały – wykorzystywane już dobrych kilkadziesiąt lat – maszyny do cięcia laserowego.

Maszyna do cięcia laserowego to zwykle wielkogabarytowe urządzenie z laserami o dużej mocy. Wyróżnić możemy ich trzy rodzaje: laser światłowodowy, gazowy i dyskowy, przy czym ten pierwszy otrzymuje znaczną przewagę liczebną nad pozostałymi.

Wycinarki laserowe pozwalają uzyskać wysoką precyzję cięcia, przy zachowaniu jakości i szybkości pracy.

Jak wybrać wycinarkę laserową – przegląd możliwości

Z pewnością niejedna firma produkcyjna zastanawia się, jaką wycinarkę laserową wybrać. Jest to zależne przede wszystkim od specyfikacji konkretnej jednostki, natomiast możemy nieco podpowiedzieć w tym temacie. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, takich jak typ głowicy laserowej, maksymalna grubość ciętych materiałów, źródło promieniowania laserowego, wielkość i waga oraz inne.

Wspomnieliśmy już, że największym powodzeniem cieszą się lasery światłowodowe, za nimi zaś plasują się lasery dyskowe. Te drugie w swojej ofercie posiada jedynie jedna firma – TRUMPF, zaś lasery światłowodowe oferuje wiele firm.

Lasery światłowodowe są liderem pod względem maksymalnej mocy. Na uwagę zasługują tutaj produkty marki Kimla i Eagle. Chociażby urządzenie PowerCut 2060, czy TruLaser Cell, wyróżniające się powierzchnią pracy, mocą, precyzją cięcia. Im większa moc, tym możliwe jest cięcie grubszych materiałów – także tych ułożonych warstwowo jeden na drugim. Laser świetnie radzi sobie przede wszystkim ze stalą, ułatwiając, przyśpieszając proces jej obróbki, a tym samym optymalizując koszty poniesione na ten cel. Nie bez znaczenia jest także trwałość całej konstrukcji, pozwalająca na długą, bezawaryjną pracę maszyny.

Niezwykle ważny jest stopień automatyzacji urządzenia – obecnie zwraca się dużą uwagę na to, by cały proces cięcia i obróbki przebiegał jak najszybciej, sprawnie i niemal całkowicie bezobsługowo.

Maszyny do cięcia laserem – maszyny naszych czasów

Rynek maszyn do cięcia laserem rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz większa konkurencja powoduje, iż maszyny są coraz lepsze, szybsze, mocniejsze, bardziej wydajne, łatwiejsze w obsłudze i zautomatyzowane. Ich obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna – wszystko z korzyścią dla przedsiębiorstw z nich korzystających.

By tak jednak było, konieczne jest dokonanie właściwego wyboru – maszyny odpowiadającej na potrzeby i dopasowanej do możliwości danego zakładu. Najlepiej więc poprosić o pomoc specjalistów i skorzystać z  oferty profesjonalnego sklepu. Jest to bowiem inwestycja, która będzie służyć nam przez lata.