Przecinarka plazmowa – jaką wybrać?

Przecinarka plazmowa to narzędzie służące do cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny. Przy jej pomocy można więc efektywnie ciąć aluminium i jej stopy, mosiądz, miedź, żeliwo, stal węglową czy też stopową. By praca z urządzeniem przynosiła oczekiwane rezultaty, była komfortowa i bezpieczna, należy postawić na sprzęt dobrej jakości. Jaką więc wybrać, by był to wybór trafiony? Podpowiadamy.

Czym jest plazma oraz jak przebiega cięcie przecinarką plazmową?

Plazma, nazywana także gorącym stanem skupienia, to materia strukturą przypominająca gaz, zawierająca dużą ilość ładunków elektrycznych. Charakterystycznym jest, że przeważają w niej kationy, a więc cząstki naładowane dodatnio lub aniony – cząstki naładowane ujemnie. Z racji tego, iż plazma jest materią przewodzącą prąd elektryczny, służy do cięcia materiałów przewodzących prąd.

Cięcie plazmowe jest jedną z technik cięcia różnorodnych materiałów, która polega na topieniu, a następnie odrzucaniu metalu z miejsca cięcia. Odbywa się to za sprawą plazmowego łuku elektrycznego, który posiada dużą energię kinetyczną – wykorzystuje wysoką temperaturę skupioną w jądrze łuku plazmowego i dużą prędkość strumienia plazmy. Powszechnie stosowanym gazem jest to powietrze, natomiast możliwe jest też użycie gazów technicznych, jak chociażby azotu, wodoru, dwutlenku węgla, bądź też mieszaniny gazów.

Zajarzenie łuku elektrycznego – możliwe sposoby

By możliwe było cięcie, musi dojść do zajarzenia łuku. Może odbywać się to na kilka sposobów. Większość przecinarek plazmowych posiada kontaktowe zajarzenie łuku, a więc dochodzi do niego w momencie styku elektrody z ciętym materiałem. Inne urządzenia umożliwiają bezdotykowe zajarzenie łuku, dzięki wbudowanemu jonizatorowi. Jeszcze innym rozwiązaniem jest Blow Back, czyli łuk wsteczny – w momencie zajarzenia łuku elektroda przesuwana jest do tyłu, dzięki czemu zmniejsza się zużycie elementów eksploatacyjnych urządzenia.

Przy pomocy przecinarki plazmowej można wykonać różne typy cięć. Są to przede wszystkim – cięcie podstawowe  (cięcie elementu od krawędzi), cięcie szablonowe (przebicie w środku i poruszanie zgodnie z przygotowanym szablonem), ukosowanie (krawędź cięta pod określonym kątem), żłobienie, cięcie kilku elementów jednocześnie.

Dobra przecinarka plazmowa – na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń. Różnią się one wieloma parametrami, w tym funkcjonalnością. By przecinarka działała prawidłowo, ale także była komfortowa w obsłudze, a przede wszystkim bezpieczna, przed dokonaniem wyboru należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest maksymalny prąd cięcia, dzięki któremu wiemy, z jaką prędkością i jak gruby materiał może ciąć maszyna. Niezwykle ważnym parametrem jest też cykl pracy. Jest on określany procentowo, biorąc pod uwagę czas pracy i jej odpoczynku w 10-minutowym odcinku. Odpoczynek taki jest konieczny, gdyż pozwala na ostygnięcie sprzętu. Jeśli potrzebujemy sprzętu do użytku własnego, sporadycznego, wówczas wystarczy nam przecinarka pracująca w cyklu 25-35%. Jeśli natomiast ma to być sprzęt służący profesjonalnej pracy, wówczas próg ten nie może być niższy niż 60%.

Które urządzenie wybrać?

Co prawda niema jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości klienta. Warto więc każdorazowo skorzystać z pomocy specjalisty, który będzie w stanie ograniczyć wybór do kilku modeli, z których dokonamy ostatecznej decyzji.

Z pewnością należy zwrócić uwagę na przecinarkę plazmową MAGNUM PLASMA CUT 45. Jest to bowiem jeden z najchętniej wybieranych modeli, będącym dziełem renomowanej firmy. Służy ona zarówno do ręcznego, jak i maszynowego cięcia, przy czym umożliwia pracę nawet w trudno dostępnych miejscach. Jest ona bowiem lekka i kompaktowa. Maksymalny prąd cięcia z użyciem maszyny wynosi 45A, zaś jej maksymalna grubość cięcia to 12mm. Doskonale sprawdzi się do użytku prywatnego, ale także do wykonywania niektórych prac zarobkowych.