Wszystko o opakowaniach kartonowych – co powinieneś wiedzieć?

Kartony – wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu branżach, ale spotkać je możemy także w każdym domu. Opakowania kartonowe to produkty mające wiele zalet. Nic dziwnego, że jest to obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rodzajów opakować. Ekonomiczny, ekologiczny, dostępny w wielu formach, wzorach i kolorach – czego chcieć więcej? Jeśli i Ty potrzebujesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.

Od papieru do opakować kartonowych

Początkowo papier pełnił całkiem inną funkcję. Służył przede wszystkim jako materiał do pisania, następnie druku, wykorzystywany był również do owijania produktów – na przykład wędliny w sklepie. Jednak gdy pojawiły się pierwsze sklepy internetowe z możliwością sprzedaży wysyłkowej i okazało się, że ten sposób z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, trzeba było szukać rozwiązań pozwalających na bezpieczne dostarczanie towaru do klienta. Opakowania kartonowe nadawały się do tego idealnie! Zresztą tak jest po dzień dzisiejszy.

Jak wybrać odpowiedni karton – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Temat opakowań kartonowych jest bardzo obszerny, jednak dla osób, które szukają tego typu rozwiązania – zarówno do sklepu internetowego, jak i do przeprowadzki czy przechowywania rozmaitych przedmiotów w mieszkaniu, najważniejszą kwestią będzie podpowiedź, na co powinni zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich kartonów. Przede wszystkim musimy określić, jakie ma być przeznaczenie danego kartonu, co ma się w nim znaleźć – rozmiar, kształt, trwałość produktów.

Rozmiar kartonu

Jeśli chodzi o wymiar, dostępne są opakowania kartonowe o różnych wymiarach i kształtach. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, by znajdujący się wewnątrz opakowania przedmiot miał nieco luzu, jednak z drugiej strony, by nie było go zbyt wiele. Można wybrać spośród standardowych rozmiarów, bądź też zamówić karton o rozmiarach niestandardowych. Jeśli mamy podpisaną umowę z InPostem bądź Pocztą Polską, wówczas warto postawić na kartony wykonane według ich gabarytów – np. dostępne są kartony do paczkomatów, dedykowane temu rodzajowi przesyłki.

Rodzaj pudełka kartonowego

Najbardziej uniwersalnymi i najczęściej wykorzystywanymi są kartony klapowe. Ich dużą zaletą jest to, że w formie rozłożonej nie zajmują dużo miejsca, z drugiej zaś strony są łatwe i szybkie do złożenia, po czym miejsca łączeń wystarczy zabezpieczyć taśmą. Dzięki temu zyskujemy trwałe opakowanie, które zabezpieczy wiele rozmaitych przedmiotów. Inny rodzaj to kartony fasonowe – nie wymagają one zabezpieczenia taśmą po ich złożeniu, a poza tym wyróżniają się nieco większą estetyką. Dostępne są także kartony z automatycznym dnem, które rozkłada się poprzez ściśnięcie boków pudełka.

Wytrzymałość kartonu

Wpływa na nią rodzaj i grubość użytej do wykonania opakowania tektury. Najczęściej wykorzystuje się kartony 3-warstwowe, gdyż to wystarcza na transport większości produktów. Jeśli zaś mamy do czynienia z wyrobami wyjątkowo ciężkimi, wówczas należy wybrać kartony 5-warstwowe.

Jedno jest pewne – niezależnie czy chcemy zadbać o właściwe dostarczenie naszej przesyłki ze sklepu internetowego, czy też planujemy przeprowadzkę, w celu zakupu odpowiednich i najlepszych opakowań kartonowych, należy współpracować ze sprawdzonym, profesjonalnym sprzedawcą, oferującym korzystne oferty i służący wszelką pomocą w tej kwestii.